Sunday, 30 May 2010

Srčane bolesti i pranje zubiju


Već je davno poznato da redovito pranje zubiju, sprečava bolnu upalu zubnog mesa.

Ali takodjer, ako ne održavate oralnu higijenu, to jest perete zube bar dva puta na dana, imate 70% veće šanse da imate i kardiovaskularne probleme, prema British Medical Journal.

Odnos između srčanih bolesti i bolesti desni već 20 godina zaokuplja brojne eksperte. Skupinu istraživača pod vodstvom Richarda Watta s University Collegea u Londonu zanimalo je utječe li učestalost pranja zuba na opasnost od srčanih bolesti.

Stručnjaci su analizirali podatke o životnim navikama više od 11.000 odraslih u Škotskoj (pušenje, tjelesnu aktivnost, oralnu higijenu) te upalne markere u njihovoj krvi.

Ti podatci su potom povezani s podatcima o hospitalizaciji i smrtnim slučajevima od posljedica kardiovaskularnih bolesti u Škotskoj i ustanovljeno je da je neobično važno odrzavati dobru oralnu higijenu u cilju spriječevanja bolesti srca.

Saturday, 29 May 2010

Osteoporosis - najnovije!


Novi lijek, Prolia ili Denosumab, koji je upravo (od jučer) dobio dozvolu za upotrebu u Britaniji mogao biti od velike koristi ljudima, koji boluju od te teške bolesti.


Jedna injekcija (cijena oko 200 eura) svakih 6 mjeseci sprečava danje pogoršanje ove bolesti. Mnoge osobe pogotovo ženske, nemogu uzimati bisfonate, dosada najpopularnije lijekove zbog niz ozbiljnih nuspojava, naročito u probavnom traktu. Prolia ili Denosumab ima minimalne nusposljedice.

Tinitus- to bi moglo pomoći!


Prije par dana članak o tinitusu u visko tiražnim engleskim novinama Daily Mail:

http://www.dailymail.co.uk/health/ar...editating.html

Covjek je dugo patio od te bolesti ( čuo stalno nekakove Morse signale), uzimao razne lijekove i tek meditacijom uspio ga se gotovo riješiti.

Po savjetu doktora, John bi zatvorio oči, počeo duboko disati (iz trbuha), misli koncentrirao na tinitus (kako to nije strašno itd -uglavnom pozitivne misli) i brojiti od 500 nadolje (oko 20 minuta dnevno), u početku nije primjetio nikakove promjene, ali nakon par mjeseci meditacije, sada tinitus skoro ne primjećuje.

Treba pokušati, jednostavno i besplatno!

Tuesday, 25 May 2010

Pomognite sami sebi!

Odličan članak iz jučerašnjeg Jutarnjeg lista, ali sigurno malo Hrvata će to pročitati i držati se savjeta:


http://www.jutarnji.hr/sami-mozemo-uciniti-vise-od-najboljih-lijecnika-/790075/

Takodjer iz današnjeg Večernjeg:

"
Bolesti srca i krvnih žila uzrok su svakoga drugog smrtnog slučaja u Hrvatskoj. No ta se stravična brojka može smanjiti prevencijom tih bolesti, odnosno brigom za zdravlje i ispravnom uporabom lijekova, što potvrđuju podaci iz najrazvijenijih zemalja poput SAD-a ili Finske, gdje je u posljednjih 30 godina znatno smanjena smrtnost od kardiovaskularnih bolesti, uglavnom zahvaljujući programima prevencije.

Kako bi se smanjio broj oboljelih od kardiovaskularnih bolesti, Hrvatska ljekarnička komora i PHOENIX Farmacija pokrenule su program ljekarničkog savjetovanja “Savjetom do zdravlja”. U sklopu programa u svim Adiva ljekarnama do 2. lipnja održat će se besplatno savjetovanje o bolestima srca i krvnih žila.

Cilj je programa građanima omogućiti brz, stručan i razumljiv savjet za prevenciju kardiovaskularnih bolesti".

Tuesday, 18 May 2010

Sol i konzervansi nezdravi!

Iz današnjeg Vecernjeg:
VAŽNO, VAŽNO, VAŽNO - jer se previše jede raznih salama i slično u Hrvatskoj:


"Svakodnevni obrok s dvije tanke kriške slanine ili kobasice može udvostručiti rizik od bolesti srca, tvrde znanstvenici. Njihovo je istraživanje pokazalo da je začinjeno, soljeno ili na drugi način obrađeno meso može povećati vjerojatnost za razvoj dijabetesa jede li se redovito po 50 grama. Rak debelog crijeva i rak dojke također su povezani s prethodnim konzumiranjem veće količine šunke i slanine.

Neprerađeno crveno meso poput govedine, svinjetine ili janjetine, međutim, ne povećava rizik od bolesti, prenosi Daily Mail. Na Harvard School of Public Health u SAD-u analizirali su prehrambene navike što se mesa tiče na više od milijun ljudi. Zaključio je da oni koji jedu velike količine prerađenog mesa imaju veći rizik srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2 - za srčane bolesti čak 42 posto veći je rizik, a 19 posto za dijabetes tipa 2.

Stručnjaci tvrde da nije meso samo po sebi nezdravo, nego je problem u solima i konzervansima koji se koriste u procesu stvrdnjavanja mesa. Sol povećava krvni tlak. Renato Micha, glavni autor studije objavljene u časopisu Circulation, rekao je da obrađeno meso sadrži u prosjeku četiri puta više soli i 50 posto više konzervansa od neprerađenog mesa.

"To sugerira da razlike u soli i konzervansima, a ne masti, mogu objasniti veći rizik od bolesti srca i dijabetesa", rekao je. British Heart Foundation poručuje da meso još uvijek može biti dio zdrave prehrane koristimo li zdravije metode pripreme poput roštilja".

Sunday, 16 May 2010

Kronična iscrpljenost - najnovije!


Kronična iscrpljenost (eng.: Chronic Fatigue Syndrom" ili ME) je ozbiljna bolest, koja samo u Britaniji pogadja oko 250.000 ljudi. Simptomi su joj totalna iscrpljenost, pa bolesnik gotovo i ne izlazi iz kuće. provodeći veći dio dana u krevetu. Doktori obično pripisuju antidepresive, tablete za spavanje i tablete protiv bolova.


Većina eksperta smatra da to nije fizička bolest, vec psiholosko stanje, koje dovodi do te takove situacije.


Ali prije kratkog vremena Whittmore Peterson Instute iz grada Reno-a, savezna država Nevada objavio je rezulte opsežnog istraživanja bolesnika, koji upućuje da bi ta bolest mogla biti izazvana virusom XMRV. Ako je to tako, onda moguće upotrebiti lijek, koji bi djelovao protiv tog virusa ili pronaći jos efikasniji.


Ali dosta eksperata je skeptično, neki instituti u Europi, služeći se istom metodom istraživanja, nisu mogli nisu mogli pronaći nikakove veze izmedju XMRV virusa i kronične iscrpljenosti.


Ali istraživanja se dalje nastavljaju i u Europi i u Americi, dajući nadu brojnim bolesnicima.


Thursday, 13 May 2010

Jane Fonda se vraća!


Nakon pet mjeseci pauze zbog operacija na kuku, koljenima i ledjima Jane je počela ponovno vježbati i bila je na ceremoniji povodom Svjetskog dana fitnesa u Atlanti, SAD.


Rekla je da se dobro osjeća i pozvala što vise ljudi u starijim godinama da obogate svoj život vježbom. Samo za pozdraviti.

http://worldfitnessday.org/

Wednesday, 12 May 2010

Dobro za zdravlje!

Čitam neki dan clanak o poznatoj glumici Jane Fondi, sada staroj 72. godine i koja je još nekad davno, prva počela propagirati vježbanje, kao jedan od važnih faktora za dobro zdravlje.

I pored godina i osteoporosisa (nasljedno u njenoj obitelji) jos uvijek vježba svaki dan, mada nakon vježbi uvijek osjeća umor i bolove u mišićima. Ali za nju najvaznija je vježba, jer vjeruje da je to drži u relativno dobrom zdravlju.

Danas u Londonu hladno, po noći je bilo -1 stupanj Celzijusa, a poslije +9C sa priličnim vjetrom. Glavno da ne pada kiša, ja na bicikl i ruta od nekih 15 km od Kensingtona, kroz Hyde Park do Buckinghamske palače i kroz St. James Park, pa natrag. Odlično vježbanje, mada poslije umor i bolovi u mišićima, kao Jane Fonda. Ali. kako ona kaže, dobro za zdravlje.

Gore: ja danas poslije vožnje.

Vježba i samo vježba!


Konačno i u HR vide važnost vježbe (preneseno iz današnjeg Večernjeg):


Žene koje su često tjelesno aktivne imaju manji rizik obolijevanja od raka dojke, ali i veće izglede za uspješno liječenje bolesti, objavio je Plivazdravlje.hr.
Američki znanstvenici napominju kako je tjelesna aktivnost smanjivala rizik za pojavu raka dojke bez obzira na etničko podrijetlo, tjelesnu masu ili obiteljsku povijest ove bolesti kod ispitanica.
U istraživanju su sudjelovale 1463 žene oboljele od raka dojke i 4862 zdrave ispitanice u kontrolnoj skupini. U prosjeku su žene koje su se bavile nekim oblikom tjelovježbe u trajanju oko sat vremena najmanje jednom tjedno imale prosječno 50 posto manji rizik obolijevanja od karcinoma dojke.
Kod ispitanica koje su se tjelovježbom bavile oko 30 minuta tjedno zabilježeni su 35 posto manji izgledi za rak dojke.

Tuesday, 11 May 2010

Dijabetes 1 - čudotvorni lijek!

Preneseno iz današnjeg visoko tiraznog britanskog dnevnika "The Daily Mail".

Novi lijek, koji se zove "Otelixizumab" mogao bi izliječiti nove diajbetičare 1 (koji su u početnom stadiju) od te bolesti. Taj lijek djeluje da sprečava čovjekov imuni sistem od utjecaja na gusteraču da prestaje proizvoditi insulin (nadam se da to razumijete, mada je mozda nespretno prevedeno sa engleskog).

Lijek se daje inekcijama i to samo 6 dana. Naravno da je ispitivanje jos u početnom stadiju i trebati će 4 do 5 godina, da se lijek, ukoliko uspješan, stavi u upotrebu.

Saturday, 8 May 2010

Stres - brza pomoć!




Prema dr. Oz-u:

1/ Masirajte rubove oba uha od vrha prema nadolje.


2/ Zatvorite oči i lagano pritisnite očne kapke sa kažiprstovima.


3/ Trljate čelo od iznad obrva od sredine prema kraju sa dva prsta.

Svaka vježba po minutu ili nešto više!




Friday, 7 May 2010

Izbori, ima li nesto važnije?


Jučer su se održali izbori za britanski parlament i ni jedna stranka nije dobila većinu za sastav vlade. Sada se pregovara, da li se može stvoriti koalicija, pa da li ima šanse za manjinsku vladu itd. Ja vec preko 40 godina živim u Britaniji, i uvijek sam sa velikom pažnjom pratio izborne dogadjaje, rezultate kako dolaze na TV (do 6 ujutro) i slično.


Ovaj puta baš me i ne interesira, ima drugih važnijih stvari za mene. Bilo je par dana lijepšeg vremena i važnije mi je moja runda ili dvije oko Hyde Park-a sa biciklom, pa neko drugo vježbanje, igranje šaha (evo vam website o nasem nezvaničnom šahovskom klubu http://www.hollandparkchess.com/ ), pa popravak nekih stvari oko kuće, uredjenje vrta itd.

A izbore, ostavljam za mladje.

Obilazim i trgovine biciklima, nesto skuplje i bolje (karbon) ili ne treba novi jednom 70-godišnjaku, dosta su mu i dva, koje vec posjedujem. Odluke, odluke!
Slika gore: Bicikl godine (prema Cycling Plus casopisu): Cannondale Pro Carbon 105 (cijena £1799).

Monday, 3 May 2010

Dijabetes 2 - najnovije!


Prije par dana u prestižnom medicinskom časopisu New England Journal of Medicine publicirani su rezultati višegodisnjeg ispitivanja, koju je organiziralo Ministarstvo zdravlja SAD-a o tome, da li intenzivna (pojačana) terapija dodavanjem veće kolicine lijekova (uglavnom statina) dijabeticarima 2, smanjuje rizik od srčanih i moždanih udara.


Rezultat je bio negativan, čak naprotiv, veća kolicina lijekova dovela je i do nekih štetnih posljedica.


U studiju od 5.500 dijabetičara skoro su pokazani isti rezultati za srčane i moždane udare kod bolesnika, koji su uzimali standardne lijekove, bez statina i onih sa pojačanim intenzivnim tretmanom i statinima, kako Lipitor i Zocor.


Kako sada dalje? Dr. Clyde Yancy, profesor na Baylor univerzitetu i predsjednik Američkog udruženja za srce (American Heart Association) savjetuje da se dijabetičari drze zdrave dijete i vježbanja i oslanjaju na standardne, dobro provjerene lijekove.


Jasno, čitatelji ovog bloga nesmiju odmah prekinuti uzimanje nekih lijekova (statini), bez odobrenja njihovih doktora.

Saturday, 1 May 2010

Kuk i koljena - kako ih budu sto duže zdravi?


To su veliki problemi, pogotovo za starije osobe, naročito ukoliko je potrebna operacija.


Dr. Patience White, upravitelj američke Arthritis fundacije daje ove savjete za sto duže zdravlje ovih dijelova tijela:


1/ Pazitite na težinu tijela, jer pretilnost je uzrok broj 1. za probleme sa ovim zglobovima. To važi narocito kod žena, ukoliko ženska osoba izgubi samo 5 kilograma, opasnost od osteoartritisa se smanjuje za 50%.


2/ Kod vježbanja, ukoliko trčite izbjegavajte tvrdu podlogu (beton, asfalt), zamijenite trčanje, bar jednom tjedno plivanjem, biciklizmom, dizanje utega ili tai chi-om.


3/ U mladjim danima, izbjegavajte povrede, jer zbog toga postoji veca mogucnost da kasnije dobijete osteoartritis.


4/ Budite u dobroj fizičkoj kondiciji, dobro razvijeni mišići štite kosti i zglobove.


5/ Budite skeptični prema različitim skupim preparatima alternativne medicine: nema dokaza da hrskavica morskog psa (shark cartilage) pomaže, a minimalno pomažu ( i to samo u početku) glucosamine i chondroitin sulfat.


Mozak- radi dobro i kod starijih!


Kada predjemo 40 godina, počinjemo brinuti i tome kako nam radi pamčenje, to jest da li naš mozak i dalje funkcionera, kao kada smo bili mladji ( autor ovog bloga je star 70 godina i davno je prestao brinuti o tome. jer mu mozak nekako jos uvijek radi!).


Poznata je činjenica da kada dodjemo u srednje godine, pocinjemo zaboravljati neke stvari, imena itd. Ima dosta savjeta, kao vježbajte mozak križaljkama, sudoku i slično, no urednica zdrastvene sekcije u New York Times-u dr. Barbara Strauch tvrdi da je fizička vježba najbolja za aktivni i zdravi mozak. Ona kaže: "Čovječi mozak je kao i srce, sve što radite za srce (vježba, zdrava hrana) i isto tako dobro i za mozak, a možda cak i korisnije! Vježbom se povečava i volumen mozga i stvaraju se nove čelije, tako da on funcionera dobro i u starijim godinama.


Dakle ponovno po stotinu puta - vježba je najvažnija za opće dobro zdravlje.