Tuesday, 30 November 2010


Dobijam glavobolju, upravo je velika farmaceutska firma Pfizer objavila da je pustila u prodaju tablete spoj vitamina D i kalcija (800 IU vitamina D i 1200 mg kalcija).


Da li je sada to nekome potrebno?

Vitamin D - najnovije


Ima dana kada čovjeku dodje da naprosto poludi , kao danas, - u Londonu čitav dana pada susnjezica, dosta hladno, nema sanse za hodanje ili na biciklu oko Hyde Parka, kvar na automobile, a najgorje danas su objavljeni rezultati najnovijeg istrazivanja o vitaminu D, koji opvrgava sve sto smo dosada znali ("hvala" dr. Oz, Oprah medicinska ekipa i drugi eksperti).

Naime prema istrazivanju odbora (14 strucnjaka) americkog Medicinskog instituta, na zahtjev americke i kanadske vlade ustanovljeno je da skoro svima nije potreban dodatan vitamin D, jer ljudsko tijelo ga ima u dovoljnim kolicinama, koje dobije od hrane i sunca.

Naprotiv, prevelike kolicine mogu biti stetne za zdravlje.

Clanak u danasnjem "New York Timesu (na engleskom):
http://www.nytimes.com/2010/11/30/health/30vitamin.html?_r=1&hpw

Monday, 29 November 2010

Liberty operacija za MS


Prije par dana sam pisao o Liberty operaciji za MS i doktoru Zamboniju. Nekoliko kanadskih novina i TV stanica, donijelo je opsirne clanke o ovom tretmanu , koji bar po prvim rezultatima, daje nadu bolesnicima MS-a.

Upravo je kanadska fundacija za MS osigurala novac da se u Kanadi vrse dalja istrazivanja o Liverty tretmanu i sa interesom se ocekuju rezultati.

http://www.cbc.ca/health/story/2009/11/23/multiple-sclerosis-zamboni-ccsvi.html



Raynaud bolest


Sa dolaskom hladnijeg vremena, ljudi koji pate od Raynaud bolesti imaju velikih problema, naročito sa prstima ruku, u koje ne dolazi dovoljno krvi, pa poplave ili pocrne, a i uz bolove, može čak doći do pojave čireva.

Još se uvijek nezna uzrok te bolesti , i ni jedan lijek ne pomaze dovoljno. U zadnje vrijeme u Britaniji se eksperimintira sa lijekovima kao Prozac (antidepresiv), pa Viagrom, i prvi rezultati sa inekcijama Botoxa pokazuju dobre rezultate.

Članak u Daily Mailu:

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1333440/Botox-cure-cold-hands.html?ito=feeds-newsxml

Friday, 26 November 2010

Litozin - lijek za reumatski artritis


Zapravo Litozin nije lijek, vec biljni preparat od šipka, koji je patentirala jedna danska kompanija i pomaže kod reumatskog artritisa i drugih bolova kostiju. Bilo je nekoliko manjih studija, i ustanovljeno je da djeluje u 70% slučajeva.


Prije par dana britanski dnevnik "Daily Mail" pitao je za savjet jednog od vodećih reumatologa u Britaniji za bolesnike od RA i taj doktor isto preporučuje Litozin, jer pomaže, a nema nikakovih nuspojava.

Monday, 22 November 2010

Liberty operacija - nada za MS


Liberty tretman je operacija na venama u vratu, koje su bile začepljene ili im je smanjen protok krvi, koje dovede krv u mozak. Italijanski doktor Paolo Zamboni je, nakon dugogodišnjeg ispitivanja ustanovio da začepljenje vena dovodi do povećane količine željeza u mozgu i po njemu to je uzrok multiple skleroze.


Prvu operaciju (relativno jednostavna) dr. Zamboni je izvrsio na svojoj suprozi, prije nekoliko godina i ona se je potpuno oporavila.


Dosada us izvršene na hiljade operacija sa uspjehom i pomogle znatnom broju MS bolesnika.


No još se uvijek vrše ispitivanja i studije u Americi i Britaniji o Liberty tretmanu.


Slika gore: dr Paolo Zamboni

Sunday, 21 November 2010

"Liberty" operacija za MS!


Ja sam već duže vrijeme fasciniran Latinskom Amerikom, povijesti tih zemalja, političkom situacijom i ljudima. Bio sam več oko 10 puta u različtim zemljama toga kontinenta. I naročito me veseli, kada te zemlje više suradjuju jedna sa drugom na obostranu korist.


Bolivija, (predsjednik Evo Morales, Ayamara Indijanac!) jedna od najsiromašnijih zemlja svijeta, izgubila je izlaz na Pacifik u ratu sa Čileom pred 140 godina. Nema dogovora sa Čileom za izlazak na more, jer ta zemlja ne popušta. Zato je jako pozitivan dogovor izmedju Perua i Bolivija, kojim je Bolivija dobila zonu (kao dio teritorija te zemlje) od nekoliko četvornih kilometara u luci Ilo (oko 50 Km od bolivijske granice).


Druga stvar o čemu se ovih dana dosta piše je spor izmedju Nikaragve i Kostarike (posjetio nekoliko puta obje zemlje) oko otoka Calero na rijeci San Juan, granici izmedju te dvije zemlje. Kažu Google pogrijesio, pa dodijelio otok Kostariki, mada je to duga priča i to je nekad pripadalo Nikaragvi (pročitao skoro 100 stranica ugovora, presuda, starih karata, ali ne zelim gnjaviti). I sada ga Nikaragva zeli zadrzati, jer namjerava graditi kanal poput Panamskog.


I na kraju čitajuci različite informacije nadjem žalosnu priču o 31-godisnjem Bosancu iz Visokoga (gradjaninu Kanade), koji je išao na revolucionarnu operaciju za multiplu sklerozu u Kostariku, takozvani "Liberty" tretman, ali je ipak umro od posljedica operacije.


Vise o "Liberty" tretmanu drugi puta - nevjerovatno interesantno.

Friday, 12 November 2010

Kronična migrena - ima pomoći!


Prije par dana britanski dnevnik "Daily Mail" objavio je napis o 57-godišnjoj Penny Radcliffe, koja je dugo patila od kronične migrene i kojoj je ta bolest uklonjena jednostavnom operacijom.

Veći broj bolesnika od migrene(ali ne svi) ima problem sa tom bolesti, jer misići koji se engleski zovu " corrugator", a nalaze se iznad očnih kapaka, se često stežu i priticu trigeminal zivce iza njih , a to uzrokuje migrenu.

Ako se operacijom odreze dio misica, on vise ne pritisce zivac i migrena se ne pojavljuje.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1328544/How-having-brow-lift-cured-migraines.html?ito=feeds-newsxml

Monday, 8 November 2010

Još o lijekovima

U prošlom blogu sam spomenuo probleme sa studijima o lijekovima, a pogotovo veliki problem sa lijekom Avandia, koji proizvodi GlaxoSmithKline.

Nedavno je objavljeno da su prvih 700 bolesnika tužili tu kompaniju zbog štetnih i opasnih nuspojava i zajedno dobili 10 miljuna funti odstete (oko 14 hiljada dolara po bolesniku), pod uslovom da ta kompanija nije okrivljena za štetne nuspojave. A nekih stotinu hiljada bolesnika namjerava tuziti GSK, ali veliki broj njih ne zeli tako malu otštetu, nego se ide na sud da se utvrdi krivica proizvodjača, pa ce tada iznos biti puno veći.

Usput, kada smo vec kod GSK-a, prije 3 tjedna americka Food and Drug Admistration kaznila tu firmu sa globom od 750 miljuna dolara, jer se nisu pridrzavali pravila proizvodnje i kontrole lijekova.

Sunday, 7 November 2010

Studije o lijekovima?

Dobro je poznato da prije nego se odobri neki lijek, treba izvršiti dugogodišnja ispitivanja/studije o korisnosti toga lijeka i to rade farmaceutske kompanije. Kada su studije gotove lijek ide na odobrenje državne organizacije zadužene za to (u Americi to je FDA).

Ali se često dogodi da se se lijek nakon nekoliko godina povuče ili zabrani, jer ima vise štetnih nuspojava, nego što koristi bolesnicima.

Zadnji takav slučaj je sa dobro poznatim i popularnim lijekom Avandia za šećernu bolest, koji je sada zabranjen u Europi, a u Americi se koristi jako rijetko, mada je do prije kratkog vremena bio jedan od najpopularnijih. Prema istraživanjima, Avandia izaziva kardiovaskularne bolesti i smatra se da je samo u Americi, zbog toga lijeka umrlo od 50 do 200 hiljada ljudi, a na stotine hiljada imaju probleme sa srcem.

Kako se to moglo dogoditi, jos se uvijek istražuje, ali vec je poznato da je proizvodjač poznata firma GlaxoSmithKline (GSK) zatajila štetne nuspojave, koje su firmi bile dobro poznate, kada je podnijela zahtjev za odobrenje.

To nije prvi puta da Big Pharma ne govori istinu, i sto je šokantno da ima na stotine takovih slučajeva.

Ovih dana poznati dr. John Ioannidis dobio je puno publiciteta zbog napisa o njegovim istraživanjima (Atlantic casopis) o ponašanju Big Pharme. On već 5 godina tvrdi da 90% studija o lijekovima nisu istinite, nego se pozitivno o lijeku pretjera, a negativno umanji. To je strašno!

I kome sada vjerovati?